MAŁE WADEMEKUM ROZMOWY 0 CHOROBACH W RODZINIE

Zasady rozmowy na tematy medyczne z krewnymi bliższego i dal­szego stopnia są bardzo proste i mieszczą się w dwu słowach: szacu­nek oraz takt. Rozmowy z osobami mniej znanymi i dalszymi krewny­mi wymagają dodatkowej dyplomacji oraz przygotowań.

  1. Należy umówić się na spotkanie w terminie odpowiednim dla roz­mówcy. Nie wypada zjawić się niespodzianie lub się spóźnić. Dla osób starszych bardzo ważne jest przygotowanie psychiczne do rozmowy o bardzo prywatnych sprawach z mniej lub bardziej obcą osobą.
  2. Nic nie zastąpi starannego przygotowania do spotkania. Im więcej wiesz o swojej rodzinie, tym więcej danych będziesz mógł potwier­dzić. Warto też dowiedzieć się czegoś na temat chorób, o których będziesz rozmawiać. Tak jak lekarze studiują choroby, zanim mogą postawić diagnozę lub rozmawiać o nich z pacjentami, tak i nam przyda się porządne przygotowanie. Im więcej czasu poświęcisz na ten wstępny etap, tym łatwiej potoczy się rozmowa i będzie bar­dziej owocna.
  3. Przeplataj zadawanie pytań słuchaniem opowieści. Jeżeli rozmówca zbacza z tematu, nie zatrzymuj go od razu – czasami podczas opo­wieści pozornie nie na temat przypomni się jakiś ciekawy fakt. Jeże­li jednak wygląda na to, że wątek zupełnie się urwał, delikatnie spro­wadź rozmowę na tory, które cię interesują.
  4. Jeśli rozmówca nie chce podać jakiejś informacji, nie zmuszaj go na­chalnymi pytaniami. Być może uda ci się następnym razem, pod wa­runkiem że nikogo do siebie nie zrazisz. Pytania, o których z góry wiemy, że mogą wywołać niemiłe wspomnienia lub skojarzenia, zo­stawiamy na koniec rozmowy.
  5. Pilnuj upływu czasu, zwróć uwagę, czy rozmówca, zwłaszcza star­sza osoba, nie okazuje zmęczenia lub zniecierpliwienia. Czasami warto z góry ustalić długość rozmowy. Jeżeli umawiasz się w domu spokojnej starości, postaraj się o prywatny kącik do rozmowy. Jeże­li umawiasz się z osobą zupełnie nieznaną, poproś o towarzystwo kogoś, komu rozmówca ufa i z kim dobrze się czuje – pozwoli to na przełamanie pierwszych lodów.
  6. Podziękowanie za poświęcony nam czas powinno nastąpić od razu, na miejscu, oraz później w formie listu.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.