PŁEĆ A OTYŁOŚĆ

Kobiety cierpią na nadwagę lub otyłość częściej niż mężczyźni. W porównaniu z osobami o aktywnym trybie życia, kobiety prowadzą­ce siedzący tryb życia mają siedmiokrotnie większe prawdopodobień­stwo przybrania na wadze, natomiast mężczyźni – tylko czterokrotnie. U kobiet otyłych występuje także większe niż u otyłych mężczyzn ry­zyko niektórych komplikacji związanych z nadwagą i otyłością. Otyłe kobiety od czterech do pięciu razy częściej chorują na cukrzycę typu II oraz dwa razy częściej na kamicę woreczka żółciowego niż mężczyźni z taką samą nadwagą.

Otyłe nastolatki i kobiety często skarżą się na nieregularne miesiącz­ki, kłopoty z zajściem w ciążę oraz przechodzą poronienia. Komplika­cje ciąży, to jest: wcześniactwo, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętni­cze, zatrucie ciążowe oraz rzucawka porodowa, także występują czę­ściej u kobiet z nadwagą. Badania epidemiologiczne nie odnotowały podwyższonego ryzyka występowania wad wrodzonych u dzieci ko­biet z nadwagą lub otyłością.

ZESPOŁY GENETYCZNE

Istnieje ponad trzydzieści niezmiernie rzadkich zespołów genetycz­nych związanych z otyłością. Należą do nich między innymi zespół Pradera i Williego oraz zespół Bardeta i Biedla. W obu zespołach otyłość wynika z pozytywnego bilansu energetycznego: jest spowodowana nadmiernym apetytem, a nie zmutowanymi genami, które w magiczny sposób miałyby wywoływać nadwagę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.